Šťáva z červené řepy
Asi nejjednodušší variantou je koupit šťávu z červené řepy v obchodu, ale při výběru buďte obezřetní. Najdete tam hodně různých druhů, které se v mnohém liší. Nejlepší je vyrobit si ji doma, ale také byste ji měli hned vypít.
V obchodech prodávají tuto šťávu čistou bez přídavku cukru jak v bio kvalitě, tak i v normální verzi. Šťáva je ale pasterizovaná, takže má díky tomu méně vitamínů, stopových prvků a enzymů. Některé jsou dokonce vyráběny z koncentrátu.
Nově koupíte rovněž šťávu ošetřenou pomocí paskalizace. Díky této metodě pomocí vysokého tlaku jsou z ní odstraněny bakterie, viry a plísně, ale jsou zachovány její cenné látky, chuť i vůně po dobu několika týdnů. Tomu odpovídá i cena, která je mnohem vyšší.
Pokud si chcete připravit domácí šťávu, tak recept je velice jednoduchý. Určitě jej vyzkoušejte.
Recept na šťávu z červené řepy
Oloupejte a omyjte čerstvou červenou řepu. Nakrájejte ji na kousky, dejte do odšťavňovače, nachystejte nádobu a zapněte jej. Vše je velmi jednoduché a hlavně vcelku rychlé (až na to špinavé nádobí).
Proč šťáva z červené řepy?
Obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek. Podívejte, jaké má léčivé účinky.
- obsahuje: pektin (podporuje vylučování z těle cholesterolu, radioaktivních látek a olova), bílkoviny (vhodné pro metabolismus mozku), barviva (působící proti vysokému tlaku, zpevňující kapiláry), betain (je protisklerotický), draslík (na vylučování vody z těla), hořčík (prospěšný pro srdce a krevní oběh), železo a měď (pro tvorbu červených krvinek), fluor, kobalt, vanad, lithium...
- podporuje: metabolismus, lymfatický systém, ostrozrakost, tvorbu inzulínu...
- je vhodná pro: pěknou pokožku, pro ženy v přechodu, při problémech s menstruací...
- omezení je pro diabetiky a nemocné s močovými kameny kvůli obsahu cukru.
předchozí recept | Přehled všech receptů | další recept |