Pěstování červené řepy

Červená řepa (Beta vulgaris) se řadí mezi velice zdravou zeleninu, jíž můžete na zahradě snadno pěstovat. Jedná se o nenáročnou zeleninu, kterou svede vypěstovat naprosto každý. Vypěstujete ji na malé i větší zahrádce bez velkých nároků.

Není nad to, připravit si boršč, pomazánku nebo salát z řepy, kterou jste s láskou vypěstovali na zahrádce.

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná. Její nároky na půdu jsou minimální. Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

pěstování červené řepy

Je rostlinou druhé a třetí tratě. Červenou řepu můžeme pěstovat po raných zeleninách, bramborách a v případě třetí tratě se hodí půdu trošku přihnojit (nesmí být čerstvě hnojená). Před výsevem půdu nehnojíme a ani během vegetace není nutné hnojení.

Kdy ji vyséváme?

Každá odrůda si žádá trošku jiný postup, záleží na odrůdě, každá to může mít trošku jinak. Zpravidla se vysévá koncem března nebo začátkem dubna pro letní sklizeň, v květnu se sází pro pozdní sklizeň a následné uskladnění přes zimu.

Jak pěstovat červenou řepu? Jak zasadit semínka?

Semena vyséváme do řádků, které jsou od sebe vzdálené 25 - 35 cm. Vždy do hloubky 1 - 2 cm, následně zeminu opatrně přihrneme a poté zalijeme. 15 - 20 g osiva vyjde na 10 m2.

Jakmile rostlinky vyrostou (doba klíčení je zhruba 10 dní), protrháme je a necháme ty s tmavšími lístky. To je potřeba kvůli tomu, aby měla červená řepa dostatek prostoru pro růst stejně velkých bulv.

Získejte levně semena řepy salátové Betina.

pěstování řepy lístky

Řepné semínko je zvláštní tím, že z jednoho semínka vzejde rovnou více rostlinek. Ale protože řepa potřebuje ke svému růstu více místa, necháváme jen tu rostlinku s nejtmavšími lístky. Po několika dnech se opět podíváme na ty, které dorostly se zpožděním, opět je nutné výsev trošku upravit.

Během její vegetační doby červenou řepu občas přihnojíme kompostem (měsíc před sklizní s hnojením přestaneme) a v suchu a horku rostliny občas zaléváme. Půda ale nesmí být výrazně mokrá. Rovněž potřebuje pletí a kypření půdy.

Jak dlouho se pěstuje?

Opět záleží na odrůdě. Její vegetační doba je 60 - 130 dní.

pěstování řepa polodlouhá

Kdy se sklízí červená řepa?

Letní sklizeň se sklízí během léta, pozdní je potřeba sklízet před příchodem mrazů. Pokud máme rádi malé bulvičky, můžeme je sklidit dříve, pokud větší, sklízíme je v obvyklou dobu. Bulvy by neměly být moc velké, mohou být zbytečně dřevnaté nebo nebudou již tak chutné.

Při sklízení červenou řepu vyryjeme s kořenem a natí. Nať následně odkroutíme nad bulvou (několik centimetrů), v žádném případě ji neodřízneme nebo neodstřihneme přímo nad bulvou. Mladou nať použijeme na salát, chléb nebo k dochucení polévky.

Kořen očistíme od zeminy. Řepu necháme venku chvilku (pár hodin) vydýchat a následně je pokládáme do písku nebo pilin v chladné místnosti (např. ve sklepě). Pokud ji rovnou nezpracujete, nezapomeňte ji správně uskladnit.

jak pěstovat červenou řepu

Jaké seženete odrůdy?

Existuje mnoho odrůd, některé jsou tradiční, jiné moc ne. Níže uvádíme odrůdy, které běžně koupíte v obchodech se semeny a osivy. Cena za balení se pohybuje kolem pár desítek korun.

Ägyptische Plattrunde

Tato raná odrůda rychle roste a uplatníme ji pro jarní i letní výsev. Dužnina je červená bez kruhů a bulva kulatá, zploštělá.

Bull's Blood

Bull's Blood (býčí krev) je odrůda, která se pěstovala již v roce 1840 (alespoň dle dochovaných zmínek). Má kulovité bulvy tmavě červené barvy, které jsou doplněny tmavě zelenými listy. Chuť této odrůdy je sladká a velmi výrazná.

Detroit 2

Kulovitý tvar, menší obsah dusičnanů a sladké plody - to jsou hlavní charakteristiky této odrůdy, která se často nabízí v bio kvalitě.

Forono

Polopozdní odrůda s válcovitými bulvami tmavě červené barvy. Salátová červená řepa se vyznačuje polodlouhým tvarem s nasládlou chutí.

Chioggia

Italská raná odrůda má bulvy světle červené, avšak dužnina je ozdobena zřetelnými světlými až bílými kruhy. Má sladkou chuť a nádherný vzhled, který se často využívá k dekoraci. Vegetační doba bývá zhruba 100 dní.

Kahira

Raná odrůda s menšími bulvami s tmavě červenou barvou. Tmavá dužnina je bez výrazných kruhů. Vhodná pro letní i podzimní sklizeň.

Pablo F1

Jedná se o polopozdní odrůdu se značně sladkou chutí a typickým kulovitým tvarem. Je výnosná a odolná vůči chorobám.

Renova

Polodlouhé bulvy s tmavě červeným odstínem jsou charakteristické sladkou dužninou. Její vegetační doba vychází zhruba na 130 dní.

pěstování salátová řepa

Jaká hrozí nebezpečí červené řepě?

Červená řepa je velice odolnou rostlinou, která při pěstování nevyžaduje velkou péči. Nemá požadavky na půdu, sluneční svit nebo na dostatek vláhy. Ale může ji napadnout houbová choroba. To se stává ve výjimečných případech.

Pokud se na listech objeví šedé skvrny s fialovými okraji a dírkami byla řepa napadena houbou jménem skvrnatička řepná (Cercospora beticola). Skvrny se mohou zvětšovat a listy mohou postupně usychat.

Choroba se přenáší výtrusy, osivem nebo z napadených rostlin. Skvrnatička má ráda teplo a vlhko. Existuje proti ní chemická ochrana, ale jako mnohem lepší prevence slouží střídání záhonů, řídký výsev a odstranění napadané rostliny. Na stejný záhon znova vysejte červenou řepu až za několik let.

Dalšími nepříteli mohou být slimáci, mšice, myši nebo hryzci. Na ně můžeme použít různé přírodní metody, které je zahubí nebo odpudí.

pěstování červené řepy bez natě

Jakmile jste ji vypěstovali a sklidili, přichází na řadu nejzajímavější část a to její zpracování. Můžeme ji uskladnit a poté podle potřeby využít a nebo rovnou zpracovat. Mezi nejčastější způsoby patří zavařování, příprava salátů ze syrové nebo vařené řepy, boršče, pomazánky nebo jakéhokoliv jiného receptu s červenou řepou.

Řepa se pyšní zajímavým obsahem látek, je bohatá na řadu vitamínů a minerálních látek, které můžete využít nejen v době sklizně, ale i kdykoliv během uskladnění. Rovněž můžete využít její účinky, které v sobě schovává její pravidelná konzumace.